Strona głównaChorobyŚwiatło podczas snu sprzyja cukrzycy i nadciśnieniu

Światło podczas snu sprzyja cukrzycy i nadciśnieniu

Ludzie w wieku 63 - 84 lata ci, którzy byli eksponowani na jakąkolwiek ilość światła podczas nocnego snu, mieli znacznie wyższe ryzyko otyłości, nadciśnienia i cukrzycy w porównaniu z osobami, które sypiały po ciemku.
Światło podczas snu sprzyja cukrzycy i nadciśnieniu [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
Ilość światła docierającego do sypialni była mierzona za pomocą urządzenia noszonego na nadgarstku. Naświetlenie pomieszczenia monitorowano przez siedem dni.

- Niezależnie od tego, czy rzecz dotyczy włączonego na noc telewizora, czy światła z ulicy, chodzi o to, że żyjemy wśród ogromnej ilości sztucznych źródeł światła, z którymi mamy do czynienia 24 godziny na dobę - mówi dr Minjee Kim z Northwestern University Feinberg School of Medicine - Seniorzy już z racji wieku są bardziej narażeni na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy istnieje różnica w częstości występowania tych chorób w związku z ekspozycją na światło w nocy - wyjaśnia.

Zaskakujące było to, że mniej niż połowa spośród kilkuset uczestników badania pozostawała w całkowitej ciemności przez co najmniej pięć godzin na dobę. Reszta była wystawiona na działanie światła nawet w środku nocy.

Uczeni zastrzegają, że nie jest jasne, czy otyłość, cukrzyca i nadciśnienie sprawiają, że ludzie zasypiają przy włączonym świetle, czy też światło przyczynia się do rozwoju tych dolegliwości. Osoby ze wspomnianymi schorzeniami mogą częściej korzystać z łazienki w środku nocy (przy włączonym świetle) lub mieć inny powód, aby nie wyłączać światła. Przykładowo, ludzie z drętwieniem stóp w wyniku cukrzycy mogą chcieć pozostawiać lampkę nocną włączoną, aby zmniejszyć ryzyko upadków.

- Ważne jest, aby ludzie unikali światła nocą lub minimalizowali ekspozycję na nie podczas snu - mówi dr Phyllis Zee Northwestern Medicine.

Lekarze radzą:

  • Nie włączaj świateł. Jeśli musisz je włączyć (ze względów bezpieczeństwa), niech będzie przyciemnione i ustawione blisko podłogi.
  • Kolor jest ważny. Bursztynowe lub czerwono-pomarańczowe światło jest mniej stymulujące dla mózgu. Nie używaj białego ani niebieskiego światła i włączaj je z dala od śpiącej osoby.
  • Stosuj rolety lub maski na oczy, jeśli nie możesz kontrolować światła zewnętrznego. Przesuń łóżko w pomieszczeniu tak, aby zewnętrzne światło nie oświetlało twojej twarzy.

Na podstawie: Light during sleep in older adults linked to obesity, diabetes, high blood pressure

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog