Strona głównaChorobyAntydepresant pomoże wyleczyć guzy mózgu

Antydepresant pomoże wyleczyć guzy mózgu

Glejak wielopostaciowy to wyjątkowo agresywny nowotwór mózgu, który obecnie jest nieuleczalny. Lekarze onkolodzy mogą wydłużyć oczekiwaną długość życia pacjentów poprzez operacje, radioterapię, chemioterapię lub interwencje chirurgiczne. Niemniej jednak połowa pacjentów umiera w ciągu dwunastu miesięcy od diagnozy.
Antydepresant pomoże wyleczyć guzy mózgu [fot. Penelope_ from Pixabay]
Leki skuteczne w walce z guzami mózgu są trudne do znalezienia, ponieważ wiele medykamentów na raka często nie może przekroczyć bariery krew-mózg, aby dotrzeć do mózgu. Ogranicza to wybór możliwych metod leczenia. Neuroonkolodzy od jakiegoś czasu intensywnie poszukują lepszych farmaceutyków, które mogłyby wyeliminować guz. Teraz odkryto, że lek przeciwdepresyjny o nazwie wortioksetyna może pomóc zwalczyć glejaka.

Okazuje się, że ten niedrogi lek, który został już zatwierdzony przez agencje takie jak FDA w USA i Swissmedic, jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg.

Wyniki jasno pokazały, że niektóre, choć nie wszystkie, testowane leki przeciwdepresyjne były niespodziewanie skuteczne przeciwko komórkom nowotworowym. Wortioksetyna okazała się najskuteczniejszym lekiem przeciwdepresyjnym.

Eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu przetestowano wortioksetynę na myszach z glejakiem. Lek wykazał również dobrą skuteczność w tych badaniach, szczególnie w połączeniu z obecnym standardowym leczeniem.

- Zaletą wortioksetyny jest to, że jest bezpieczna i tania - mówi prof. Michael Weller ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu. - Ponieważ lek został już zatwierdzony, nie musi przechodzić skomplikowanej procedury zatwierdzania i wkrótce może uzupełnić standardową terapię tego śmiertelnego guza mózgu - dodaje. Prof. Weller ma nadzieję, że onkolodzy będą mogli go wkrótce stosować.

Równocześnie ekspert ostrzega pacjentów i ich bliskich przed samodzielnym zakupem wortioksetyny i przyjmowaniem jej bez nadzoru lekarza. - Nie wiemy jeszcze, czy lek działa u ludzi i jaka dawka jest wymagana do zwalczenia guza, dlatego konieczne są badania kliniczne. Samoleczenie byłoby nieobliczalnym ryzykiem - zauważa prof. Weller.

Na podstawie: Antidepressant shows promise for treating brain tumours

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog