Stosowanie inhibitorów RAA, klasy leków obniżających ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko pęknięcia tętniaka o 18 proc.
Tętniak to wybrzuszenie lub osłabienie ściany tętnicy. W tętnicy w mózgu taka sytuacja to
tętniak wewnątrzczaszkowy. Jeśli pęknie, rozlewa krew w mózgu i odcina dopływ tlenu do dotkniętego obszaru, co może spowodować udar krwotoczny, śpiączkę i śmierć.
Udary te stanowią 3-5 proc. wszystkich tego rodzaju zdarzeń, jednak odsetek ich śmiertelności jest wyższy niż innych.
Układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) organizmu obejmuje hormony, które wpływają na regulację ciśnienia krwi, a rozregulowanie RAA może prowadzić do
nadciśnienia. Jak się okazuje, dwa komponenty RAA biorą udział w rozwoju tętniaków wewnątrzczaszkowych, a wcześniejsze testy pokazały, że dysregulacja tego układu może również przyczyniać się do pęknięcia tętniaka. Inhibitory RAA często są stosowane w leczeniu nadciśnienia.
- Średnio połowa pacjentów z tętniakami wewnątrzczaszkowymi ma nadciśnienie, które może powodować zapalenie naczyń i zwiększać ryzyko pęknięcia tętniaka - mówi dr Qinghai Huang ze szpitala Changhai w Szanghaju. - Biorąc pod uwagę, że jedna trzecia pacjentów z pękniętym tętniakiem umiera, a jedna trzecia traci swoją niezależność, warto znać modyfikowalne czynniki ryzyka, aby zapobiec pęknięciu tętniaka - dodaje.
Oceniono związek między stosowaniem inhibitorów RAA i innych leków obniżających ciśnienie krwi, w tym beta-blokerów i leków moczopędnych, a ryzykiem pęknięcia tętniaka.
Jak się okazało, 32 proc. uczestników, którzy przyjmowali inhibitory RAAS, doświadczyło pęknięcia tętniaka wewnątrzczaszkowego, w porównaniu do 67 proc. osób, które nie przyjmowały tych leków.
- Ustaliliśmy, że stosowanie odpowiednich leków przeciwnadciśnieniowych dla normalizacji ciśnienia może znacznie zmniejszyć ryzyko pęknięcia tętniaka - mówi prof. Huang. - Szacujemy, że prawie 18 procentom pękniętych tętniaków można by zapobiec, gdyby wszystkim pacjentom z nadciśnieniem i tętniakami wewnątrzczaszkowymi przepisano inhibitory RAA - dodaje.
Obliczono też, że ryzyko pęknięcia tętniaka u kobiet było 1,8 razy wyższe niż u mężczyzn, a czynniki zwiększające ryzyko pęknięcia tętniaka obejmowały:
- Odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania pokazujące, że - poza kontrolą ciśnienia krwi - rezygnacja z palenia i odpowiednie leczenie cukrzycy typu 2 również może pomóc zmniejszyć ryzyko pęknięcia tętniaka - mówi prof. Huang. - Potrzeba jednak dalszych badań, aby zrozumieć, w jaki sposób inhibitory RAAS są zaangażowane w zapobieganie pęknięciu tętniaka wewnątrzczaszkowego u ludzi z nadciśnieniem - zaznacza prof. Huang.
Na podstawie:
Some blood pressure medicine may decrease the aneurysm rupture risk for people with high blood pressure
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »